The forums are closed as we are moving all discussions into Discord.

Join our Discord server by following this link.

Porady dla początkujących.

Our Polish language forum

Moderator: Ravignir

Porady dla początkujących.

Postby Mruz » Tue Feb 23, 2016 9:41 pm

Witam!
Widzę że jest tutaj kilka osób z niezłym doświadczeniem w grze, w związku z czym przydałby się z pewnością temat z wstępnymi radami. Mogłoby to być kilka wątków:

1) Jakimi zasadami kierować się robiąc deck,
2) Jakie zachować proporcje między poszczególnymi kartami (kreatura/spell/artefakt) itd.
3) Czy warto robić mieszane talie,
4) Które z dostępnych stron są na początek lepsze, których unikać,
5) Jak kierować swoim rozwojem na początku, aby zebrać jak najszybciej darmowe paczki z kartami.

O czymś zapomniałem? ;-)
Może znajdzie się ktoś kto będzie chciał podzielić się własnym expem z gry? :-)
Pozdrowienia!
Mruz

Re: Porady dla początkujących.

Postby Rimuel » Tue Feb 23, 2016 10:14 pm

1.
Najpierw należy przemyśleć sobie przeznaczenie decku, czyli aggro/kontrola/midrage
--aggro, czyli gra agresywna, staramy się spamować jak najwięcej tanich stworków i nawalać agresywnymi czarami w stwory przeciwnika, najlepszym przykładem był by tutaj mono red (talia tylko z czerwonych kart jeśli początkujący się jeszcze nie łapią z nazewnictwem) albo alfy, ale gra elfami jest troszkę bardziej skomplikowana moim zdaniem
--kontrola czyli staramy się dodawać do tali karty troszkę droższe ale mające lepszy potencjał do kontroli pola bitwy, i staramy się większa uwagę zwracać na to, żeby nie bić przeciwnego bohatera a kontrolować pole bitwy, a wykończyć przeciwnego bohatera dopiero w late gamie, przykładami kart kontrolnych są na przykład: cataclysm, helm of dominion, landside (może być wykorzystany zarówno ofensywnie jak i kontrolnie, podobnie infernal tribute), harpie, electrostatic storm, silencer itd.
-- midrage, pewnego rodzaju rodzaj kontroli, z tym ze zwraca się większa uwagę na posiadanie własnej przewagi polu bitwy, czyli w praktyce po prostu rzadziej czyścimy cataclysmem a bardziej idziemy na przewagę do momentu aż przeciwnik nie będzie już w stanie nic poradzić

2.
Proporcje to pojęcie względne
Ważne jest, żeby nie przesadzić ale też aby nie dać za mało shrinow, optymalnie jest mieć ich 19-21 na obecną chwilę. Ja zwykle gram 20, 19 jeśli w danej talii mam dużo kart umożliwiających dobieranie (jak liblary guards na przykład), natomiast 21 prawie nigdy, miało by to zastosowanie już przy taliach przy kompletnym braku kart, ponieważ jest w tej grze devine offering.
W taliach aggro raczej idzie się w sporą ilość tanich kreatur, mało drogich, i sporo agresywnych czarów jak fireblast i dragonfire, w taliach kontrolnych natomiast mogą pojawić się artefakty i więcej czarów niż kreatur ale nie ma w tym reguły, ja w jednym z moich kontrolnych decków gram prawie 30 kreatur a niewiele ponad 10 czarów, natomiast na przykład healing deck order/wisdom da się grać nawet bez kreatur z całkiem sporą skutecznością, dlatego tutaj raczej nie ma reguły, na wyczucie :)

3.
2 kolorki to zwykle standard, bardzo mocne są mono aggro decki pod czerwonych/zielonych lub dominion na implantach i incarnatech, ale mimo wszystko najczęściej spotyka się dwu kolorowe decki, przy czym jeden kolor zwykle jest główny a drugi poboczny. Granie na więcej niż 2 kolorach jest trudne ale nie oznacza to, ze niemożliwe, przykładowo grałem 5 kolorowym deckiem, którym da się utrzymać w top 30, mimo wszytko do top 10 raczej bym nim nie wszedł :) Wielokolorowych decków raczej nie polecam początkującym, natomiast 2 kolorowe jak najbardziej :)

4.
Na początku najłatwiej gra się wydaje mi się raczej rage/dom/nat w formacie mono deck czyli 1 kolor. Moim zdaniem gra taka jest jednak nudna i polecam eksperymentować z łączeniem kolorów. Wisdom i corruption są troszkę bardziej skomplikowane ale za to mają fajny potencjał kontrolny, niemniej jednak skuteczna gra tymi klorami wymaga już posiadania wielu kopii danej karty, aby zmniejszyć losowość, dlatego na poczatku polecam farmić taliami aggro lu jak ja to nazywam medium deck czyli raczej bijemy bohatera ale nie zapominamy całkowicie kontroli. Jeśli chodzi o order, no cóż gram w tą grę pół roku i dalej unikam światła ale nie mogę powiedzieć, ze jest słabe, po prostu ja go nie lubię :)

5.
Na początku najszybciej złoto zdobędzie się raczej grać ofensywnymi taliami, ponieważ gry są krótsze, czyli można ich rozegrać więcej, a to oznacza, ze leci więcej złota po prostu :)

Jak coś to zapraszam każdego, kto jest chętny aby mnie dodać do znajomych na grze, chętnie pouczę gry, na luźno pogadam no i liczę, ze się zacznie powoli budować fajne community :)

Można też oczywiście pytać to na forum, i prowadzić dział dla początkujących :)
Jak by ktoś miał jeszcze jakieś pytania to śmiało :)
Rimuel

Postby Lorenthiel » Tue Feb 23, 2016 11:10 pm

Rimuel wrote:4.
Na początku najłatwiej gra się wydaje mi się raczej rage/dom/nat w formacie mono deck czyli 1 kolor. Moim zdaniem gra taka jest jednak nudna i polecam eksperymentować z łączeniem kolorów. Wisdom i corruption są troszkę bardziej skomplikowane ale za to mają fajny potencjał kontrolny, niemniej jednak skuteczna gra tymi klorami wymaga już posiadania wielu kopii danej karty, aby zmniejszyć losowość, dlatego na poczatku polecam farmić taliami aggro lu jak ja to nazywam medium deck czyli raczej bijemy bohatera ale nie zapominamy całkowicie kontroli. Jeśli chodzi o order, no cóż gram w tą grę pół roku i dalej unikam światła ale nie mogę powiedzieć, ze jest słabe, po prostu ja go nie lubię :)

Ja polecałbym na początek Corruption starter deck, jest najsilniejszym starter deckiem wraz z Nature. Poza tym polecam odblokować Wisdom i Dominion w miarę szybko, Rage i Order troszkę odstają jeśli chodzi o startery.

Rimuel wrote:5.
Na początku najszybciej złoto zdobędzie się raczej grać ofensywnymi taliami, ponieważ gry są krótsze, czyli można ich rozegrać więcej, a to oznacza, ze leci więcej złota po prostu :)

Ilość złota nie zależy od ilości gier, a bardziej od skomplikowania gry (im wiecej 'akcji', tym wiecej golda).
Co do początków zachęcam również aby kupić sobie za gold szybciej przynajmniej 1 starter deck (normalnie dostaje sie 1 starter deck co 5 poziomów) - to umożliwi odblokowanie większej liczby quest zonów, a co za tym idzie można nastackować większą ilość questów = więcej golda (co 8h zapełniana jest 1 strefa z questami - np strefa Rage) :)

W późniejszej fazie gry jak uzbieracie większość kart (powiedzmy tylko część epików Wam zostanie) polecam zbierać paczki, bo w następnym dodatku, nowe karty będą umieszczone w tych samych pakietach. Dzięki temu zwiekszycie szanse na dostanie mniejszym kosztem duzej liczby nowych kart.

No i grajcie triale - pozwola Wam nauczyc sie kart, oraz mają bardzo dobre nagrody - oraz całkiem dobry exp.

I również jeśli macie pytania, śmiało dodajcie mnie w grze, postaram się pomóc jak najlepiej potrafię :) To samo jeśli chodzi o decki.

Powodzenia!
Twitch: twitch.tv/lorenthiel_

Image

In game achievements:
1st place in MC#2, MC#9
3rd in MC#3, MC#5
1st in Asperia Cup Invitational
Multiple TOP10
Lorenthiel

Postby Zandos666 » Tue Feb 23, 2016 11:24 pm

Lorenthiel wrote:No i grajcie triale - pozwola Wam nauczyc sie kart, oraz mają bardzo dobre nagrody - oraz całkiem dobry exp.

Z draftem się nie do końca zgadzam- nagrody są dobre, tylko jeżeli wygrywamy, moim zdaniem lepiej na początku nauczyć się kart i mechaniki gry oraz wszystkich nie do końca oczywistych interakcji między kartami przed zajmowaniem się (jakby nie patrzeć) hazardem.
Każda gra w trialach daje dokładnie 50 expa, niezależnie od tego ile zajmie, jak się skończy i ile kart zagramy. Poza tym, gry w trialach nie dają golda, więc, jeżeli masz mały win-rate, w tym samym czasie więcej golda i expa wyciągniesz na friendly lub ranked.
Zandos666

Postby Lorenthiel » Tue Feb 23, 2016 11:30 pm

Zandos666 wrote:
Lorenthiel wrote:No i grajcie triale - pozwola Wam nauczyc sie kart, oraz mają bardzo dobre nagrody - oraz całkiem dobry exp.

Z draftem się nie do końca zgadzam- nagrody są dobre, tylko jeżeli wygrywamy, moim zdaniem lepiej na początku nauczyć się kart i mechaniki gry oraz wszystkich nie do końca oczywistych interakcji między kartami przed zajmowaniem się (jakby nie patrzeć) hazardem.
Każda gra w trialach daje dokładnie 50 expa, niezależnie od tego ile zajmie, jak się skończy i ile kart zagramy. Poza tym, gry w trialach nie dają golda, więc, jeżeli masz mały win-rate, w tym samym czasie więcej golda i expa wyciągniesz na friendly lub ranked.

Przy 3 winach, trial się zwraca, a 3 winy nie są jakimś wyczynem w drafcie. Ale oczywiście można alternatywnie grać po prostu friendly/ranked - szczególnie jeśli osoba nie ma zbyt dużego doświadczenia w karciankach. W przeciwnym wypadku polecam triale.

Image

In game achievements:
1st place in MC#2, MC#9
3rd in MC#3, MC#5
Multiple TOP10
Lorenthiel

Postby Zandos666 » Tue Feb 23, 2016 11:33 pm

Lorenthiel wrote:
Zandos666 wrote:

Przy 3 winach, trial się zwraca, a 3 winy nie są jakimś wyczynem w drafcie. Ale oczywiście można alternatywnie grać po prostu friendly/ranked - szczególnie jeśli osoba nie ma zbyt dużego doświadczenia w karciankach. W przeciwnym wypadku polecam triale.

Przy 3 winach dostajesz 150expa, 5k golda i packa za cene 17,5k czyli wychodzisz na 0.
Gdybyś ten czas poświęcił na granie poza draftem, zarobiłbyś nieco więcej, zależy jakimi taliami grasz normalnie i jak szybko ten draft skończyłeś.
Kiedy ja gram w trialach, poniżej 5 winów czuje się stratny.
Zandos666

Postby Lorenthiel » Tue Feb 23, 2016 11:42 pm

Zandos666 wrote:Przy 3 winach dostajesz 150expa, 5k golda i packa za cene 17,5k czyli wychodzisz na 0.
Gdybyś ten czas poświęcił na granie poza draftem, zarobiłbyś nieco więcej, zależy jakimi taliami grasz normalnie i jak szybko ten draft skończyłeś.
Kiedy ja gram w trialach, poniżej 5 winów czuje się stratny.

Nie będę się spierał, są dwie opcje, każdy wybierze według własnych upodobań :)

Image

In game achievements:
1st place in MC#2, MC#9
3rd in MC#3, MC#5
Multiple TOP10
Lorenthiel

Postby Mruz » Wed Feb 24, 2016 9:23 am

Rimuel wrote:Proporcje to pojęcie względne
Ważne jest, żeby nie przesadzić ale też aby nie dać za mało shrinow, optymalnie jest mieć ich 19-21 na obecną chwilę. Ja zwykle gram 20, 19 jeśli w danej talii mam dużo kart umożliwiających dobieranie (jak liblary guards na przykład), natomiast 21 prawie nigdy, miało by to zastosowanie już przy taliach przy kompletnym braku kart, ponieważ jest w tej grze devine offering.
W taliach aggro raczej idzie się w sporą ilość tanich kreatur, mało drogich, i sporo agresywnych czarów jak fireblast i dragonfire, w taliach kontrolnych natomiast mogą pojawić się artefakty i więcej czarów niż kreatur ale nie ma w tym reguły, ja w jednym z moich kontrolnych decków gram prawie 30 kreatur a niewiele ponad 10 czarów, natomiast na przykład healing deck order/wisdom da się grać nawet bez kreatur z całkiem sporą skutecznością, dlatego tutaj raczej nie ma reguły, na wyczucie :)

OK.
A jak z ilością kart? Trzymać się sztywno 60 sztuk i ani jednej więcej? Czy chodzą jakieś deck'i molochy?
Jest jakaś reguła rozkładu kreatur? Np. 10 za 1 mana, 10 za 2 mana, 10 za 3 mana itd. itp?

Rimuel wrote:Jak coś to zapraszam każdego, kto jest chętny aby mnie dodać do znajomych na grze, chętnie pouczę gry, na luźno pogadam no i liczę, ze się zacznie powoli budować fajne community :)

OK, zgłoszę się w grze. :) Tam mój nick to Alkari.
Mruz

Postby Mruz » Wed Feb 24, 2016 9:28 am

Lorenthiel wrote:Ja polecałbym na początek Corruption starter deck, jest najsilniejszym starter deckiem wraz z Nature. Poza tym polecam odblokować Wisdom i Dominion w miarę szybko, Rage i Order troszkę odstają jeśli chodzi o startery.

No właśnie Corruption daje radę. Jako pierwszy wziąłem Dominion i - jak dla mnie - jest tragiczny. Strasznie mnie leją. Teraz mam dostać kolejny na 10 level i nie wiem czy wziąć Rage czy Nature...
Za to paradoksalnie - najczęściej problemy mam grając przeciw Order.

Lorenthiel wrote:Ilość złota nie zależy od ilości gier, a bardziej od skomplikowania gry (im wiecej 'akcji', tym wiecej golda).
Co do początków zachęcam również aby kupić sobie za gold szybciej przynajmniej 1 starter deck (normalnie dostaje sie 1 starter deck co 5 poziomów) - to umożliwi odblokowanie większej liczby quest zonów, a co za tym idzie można nastackować większą ilość questów = więcej golda (co 8h zapełniana jest 1 strefa z questami - np strefa Rage) :)

A to można coś kupić za sam gold? Z tego co pamiętam, wszystko wymaga kryształów. Czy coś przeoczyłem?

Lorenthiel wrote:I również jeśli macie pytania, śmiało dodajcie mnie w grze, postaram się pomóc jak najlepiej potrafię :) To samo jeśli chodzi o decki.
Powodzenia!

Zgłoszę się. :)
Mruz

Postby Lorenthiel » Wed Feb 24, 2016 11:18 am

Mruz wrote:OK.
A jak z ilością kart? Trzymać się sztywno 60 sztuk i ani jednej więcej? Czy chodzą jakieś deck'i molochy?
Jest jakaś reguła rozkładu kreatur? Np. 10 za 1 mana, 10 za 2 mana, 10 za 3 mana itd. itp?

60 jest najlepszą ilością kart z racji tego, że masz największe prawdopodobieństwo na dobranie karty która jest Ci potrzebna, oraz mniejsza ilość kart zwiększa kosystencje decku. o do reguł rozkładu kreatur to nie ma zasady - no ale tak jak mowil Rimuel aggro gra duzo tanich jednostek (np ja w Rage rushu gram 8 jednostek za 1 - co zresztą jest normą) a np midrange deck taki jak Adv Neeva mono gra tylko 4 dropy za 1. Talie kontrolne mają jeszcze bardziej przesyuniętą krzywą rozkładu kosztów.

Mruz wrote:No właśnie Corruption daje radę. Jako pierwszy wziąłem Dominion i - jak dla mnie - jest tragiczny. Strasznie mnie leją. Teraz mam dostać kolejny na 10 level i nie wiem czy wziąć Rage czy Nature...
Za to paradoksalnie - najczęściej problemy mam grając przeciw Order.

Wziałbym Nature lub Wisdom. Nature jest dość łatwy do złożenia - bardzo łatwo zrobic deck który jest kopią graną na rakedach. Wisdom zaś jest bardziej Aspektem wspomagającym - ma dużo kart które dobierają karty, pozwalają na aspect ramp. Mono wisdom też jest grany, ale to deck t2/t3 raczej :)

Mruz wrote:A to można coś kupić za sam gold? Z tego co pamiętam, wszystko wymaga kryształów. Czy coś przeoczyłem?

W marketplace mozesz za gold kupic small packi/normal packi/kupony turniejowe. Polecam kupować normal packi, gdyż dają nawięcej za cenę za którą kupujesz. Niektórzy będą mówić, że small packi się bardziej opłacają, ale są one losowe, więc jak lubisz loterie to bierz śmiało :P

Image

In game achievements:
1st place in MC#2, MC#9
3rd in MC#3, MC#5
Multiple TOP10
Lorenthiel

Next

Return to Polski